menu   MENU

Kořenec GOLF and SKI RESORT

golf, kořenec, sokrates, ski

menu

Co je to golf, PAR a HCP ?

GOLF

Základem golfu je, jednoduše řečeno, dopravit míček z odpaliště do jamky za použití golfových holí a na co možná nejmenší počet ran. To je krátkodobý cíl. Dlouhodobý je odehrát kompletně 18-ti jamkové hřiště na co nejmenší počet úderů. Golf je označován jako sport gentlemanský. Navíc je to sport zdravý.  V golfu, stejně jako v normálním životě, platí pravidla slušného chování. Dodržujte je a vaše hra bude zábavnější a pohodovější, bez ohledu na to, jak dobrý hráč jste.

OBECNÁ ETICKÁ PRAVIDLA:

 1. dodržujte platná golfová pravidla a nikdy nepodvádějte. Jediný prohřešek se s Vámi potáhne dlouhou dobu.
 2. nikdy si nevylepšujte polohu míče, skóre, ani jinak nezvýhodňujte svou hru na úkor spoluhráčů.
 3. neohrožujte, neomezujte a nezdržujte ostatní hráče a spoluhráče.
 4. pomáhejte ostatním spoluhráčům s hledáním míče.
 5. buďte vždy slušně a čistě oblečeni.
 6. hrajte Vámi označeným míčem, nikdy nepoužívejte tréninkové míče s driving range. Tréninkové míče jsou označeny jedním, dvěma, třema pruhy. Jejich používání na hřišti je ve většině případů trestáno pokutou a vyloučením ze hry.
 7. nesahejte na cizí míče a nesbírejte nalezené míče, které nejsou prokazatelně mimo hru. Mějte na paměti, že míč může patřit hráči z jiné dráhy a vy mu tímto můžete velmi uškodit a zkazit celou další hru.
 8. nikdy nehrajte "na černo". Takovéto prohřešky se rychle nesou golfovou společností. Ta ostuda Vám nestojí za to.
 9. nikdy nečiňte nikomu to, co Vám samotnému je nepříjemné. Naopak, buďte ohleduplní a pomocní k ostatním. Vše se Vám stonásobně vrátí na přátelství, příjemné společnosti a golfové pohodě.

PRAVIDLO PRO NOVÁČKY VE HŘE:

 1. Vaše spoluhráče zpravidla nezajímá, proč se Vám úder nepodařil. Ani to, jak se Vám dařilo při jiné hře.
 2. Buďte při hře spíše tišší. To že se s Vámi spoluhráč nebaví, neznamená, že s Vámi pohrdá, nebo se s Vámi nudí. Zpravidla se  dokonale soustředí na hru.
 3. Nechvalte příliš spoluhráčovu hru, pokud sám neprojeví spokojenost. Nikdy totiž nevíte jistě, zda  právě ten spoluhráčův úder, který se Vám zdá úžasný, byl v očích majitele uspokojivý. Každý máme svůj metr.
 4. Teprve dokonalá znalost hry a spoluhráčovy úrovně Vám dává právo kritiky. A ani v tomto případě nemáte vyhráno. Vždyť kritiku na svou hru neposlouchá nikdo rád.

HANDICAP (HCP)

Handicap je číslem vyjádřená úroveň hráče určená k tomu, aby se začátečníci i zkušení golfisté mohli utkat ve spravedlivých podmínkách. Rozdíl dvou HCP je rozdílem výkonnosti dvou hráčů a vyrovnává (pomocí daného-rozdílného počtu ran) jejich výkonnost na stejnou úroveň. Jeho výše záleží na hráčových momentálních a minulých výsledcích. Platí, že čím nižší handicap, tím lepší hráč. Při složení zkoušky golfové způsobilosti (dříve "zelená karta") je Vám přidělěn HCP 54. Každý Vámi zahraný výsledek, který je lepší než Váš aktuální HCP, Vám HCP zlepší a naopak. Budiž Vám úlevou že zhoršování je vždy méně drastické. 

PAR

PAR jamky je normou dané číslo, které označuje počet ran, na kolik by ji hrál hráč s handicapem 0 (nula).

PAR hřiště je doučet jednotlivých parů jamek. Označuje tedy počet ran, na kolik by celé hřiště hrál hráč s handicapem 0 (nula).

 • Eagle ("ígl") - dva údery pod par jamky.
 • Birdie ("bérdý") - jeden úder pod par jamky.
 • Par ("pá") - viz. výše
 • Bogey ("bogi") - jeden úder nad par jamky.
 • Double bogey ("dabl bogi") - dva údery nad par jamky.