menu   MENU

Kořenec GOLF and SKI RESORT

golf, kořenec, sokrates, ski

menu

Ceník sauny

Vyzkoušejte naši stylovou saunu, která unikátním způsobem zregeneruje organismus a upevní jeho celkovou kondici. Pobyt v sauně zklidní Vaše nervy a svalstvo a napomůže dobré pohodě (harmonii) celého těla.

 

Provozní doba
Soukromý vstup rezervujte na recepci min 2 hodiny předem
9:00 - 21:00

 

Soukromý pronájem vč. ručníku a prostěradla (max. 8 osob)
Základní sazba (1 hodina) 900 Kč
Každá další započatá hodina 400 Kč

 

Aby bylo saunování účinné, doporučujeme Vám dodržovat následující pravidla:

Než začnete:

 • Ve svém programu si pro regeneraci sil v sauně vymezte minimálně dvě hodiny alespoň jednou týdně.
 • Do sauny nechoďte s plným žaludkem, také ne hladoví, ani bezprostředně po velké tělesné námaze.

Pravidelnost saunování:

 • Pro ideální efekt odborníci doporučují saunování alespoň jednou týdně.

Správný postup při saunování:

 • Po příchodu do saunového světa, před vstupem do sauny se umyjte mýdlem a poté tělo osušte, abyste do sauny nevnesli nadbytečnou vlhost.
 • Odložte plavky. Na vyhrazených místech je pro ně zřízen odkládací prostor, kde si zároveň můžete vzít prostěradlo k zapůjčení. Saunování v plavkách není hygienické, můžete si jím přivodit zapaření či vyrážku, navíc tím vystavujete zvýšené námaze dřevěné vybavení sauny.
 • V sauně se pohodlně usaďte nebo nejlépe ulehněte. Snažte se mít nohy ve stejné výšce jako tělo a hlavu, aby bylo celé tělo vystaveno přibližně stejné teplotě. Pro podložení těla včetně šlapek nohou použijte prostěradlo.
 • Vyčkejte, než se řádně zapotíte (individuálně cca 10 – 20 minut). Dýchejte zásadně nosem. Pokud vás nosní vstup pálí, zakryjte si nos i ústa dlaní nebo se opláchněte.
 • Ke konci prohřívání usedněte, můžete si také promasírovat kůži dlaní, žínkou či kartáčem.
 • Po odchodu ze sauny se osprchujte studenou vodou (max. 2 minuty). V zimních měsících doporučujeme jako příjemnou variantu skok do sněhové závěje na venkovní terase.

Odpočinek:

 • Po ochlazení si můžete dopřát odpočinek (15 – 20 minut) nebo hned navázat dalším opakováním.
 • Doporučují se alespoň tři opakování návštěvy sauny.
 • Dbejte na přísun kvalitních tekutin – ovocných šťáv, minerálních vod, abyste doplnili vypocenou vodu, minerály, sůl a vitamin C.
 • Po posledním opakování si dopřejte výrazně delší odpočinek (minimálně 30 minut).

Účinky saunování:

Co se vlastně děje s našim tělem při saunování? Na vysokou teplotu reaguje lidské tělo roztáhnutím krevních cév v kůži (zčervenání kůže) a vylučováním potu. Tělo tak reaguje proto, aby dosáhlo normální hodnoty teploty vnitřních orgánů 37 oC. Tato námaha je v sauně jen částečně úspěšná. Přestože se z rychle zvlhčeného povrchu těla odpaří každou minutu pobytu v sauně 10g vody, takovéto ochlazení nestačí na dosažení normální teploty na povrchu a uvnitř těla. Teplota kůže, která je za normálních pokojových podmínek jen kolem 30 oC, stoupne o víc jak 10 oC na asi 40 oC. Nitro těla dosáhne teplotu 38 oC až 38,5 oC. Hodně tepla vnikne i dovnitř těla, a to prostřednictvím tepelného záření ze stěn a kamen, ze vzduchu na povrchu kůže a vdechovaného vzduchu sliznicemi dýchacích cest. Tehdy působí tepelné záření nejvíce, protože se zabrzdí přechod tepla z horkého vzduchu pomocí vzduchovodu. Toto je i příčina, proč se díky suchému vzduchu v sauně nevypaří všechen pot, ale že se na kůži vytvoří z něho kapky.

Krevní cévy se na celé kůži rozšíří a tím se vyprázdní zásoby krve. Obíhané množství krve se zvýší a krev teče rychleji. Tep krve se zvýší asi o 50%. Zvýšený krevní tlak zásobuje potní kapiláry dostatkem materiálu a rozděluje teplo z kůže dovnitř těla. Vzhledem ke krevnímu tlaku způsobí změny krevního oběhu určitou úpravu nejprve na vyšší anebo nižší hodnotu.

Ve fázi ochlazení se mají zvýšené teploty těla snížit opět na původní hodnoty. Přitom se znovu zvyšuje obsah kyslíku v krvi. V důsledku střídání studené koupele na kůži a teplé koupele nohou se urychluje obnovení pružnosti cév v kůži. Když se pociťuje působení tepla fyzicky a psychicky jako uvolnění, pak aplikace ochlazení způsobí pocit osvěžení a vytvoří ve vegetativním nervovém systému a v důležitých nervových orgánech výkonné impulsy, které se mohou označit jako malý stres ve smyslu uklidňujícího stresu.

Kropení kamenů není podmínkou fungování správné sauny. Kropení se používá hlavně u saun, kde není taková teplota a kropením se dočasně zvýší vlhkost vzduchu a prožitek je pak silnější a nahradí vyšší teplotu v sauně.

Správná teplota v sauně by měla být kolem 86 oC ve výšce hlavy (cca. 175cm), proto přehřávání saun nad 100 oC je plýtvání energií a zbytečné zatěžování materiálů použitých v sauně.

Všeobecně má saunování velmi prospěšné působení na tělesné orgány, systém krevního oběhu a hospodaření těla s vodou. Zvyšuje se odplavování odpadových látek jako i připravenost organismu bránit se proti infekcím.